hamampremium masaj

Hamam

Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmiş Türk kültürünün dünyaya tanıtılmasında önemli etki bırakan hamamlar, eski dönemlerde halkın temizlenmesi amacıyla kullanılan geleneksel odalardır. Dönemin pek çok tarihsel dokusunun korunması ile günümüze kadar taşınan türk hamam kültüründe odaların içerisi mermer detaylarla kaplıdır. Mermer dokunun kullanılmasının sebebi ise oda içerisindeki sıcaklığın sabit tutularak yüksek oranda nemlilik sağlanmasıdır.

Hamamlarda orta bölümde külhan adın verilen mermer bulunur. Bu mermer üzerinde dilerseniz kese ve köpük hizmeti veren tellaklar tarafından hizmet alabilirsiniz. Tellaklar vücut keselenmesi ve derinlemesine temizlik maksadıyla yardımcı olmaktadır.

Oda içerisindeki nem oranının yüksek olması, kasların gevşemesine ve vücudumuzun dinlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda Osmanlı döneminde Saray sakinlerine yerine halkın tercih etmekte olduğu bu geniş yıkanma alanları hijyen kurallarına son derece önem vererek hizmet sunmaktadır.

turk hamami

turk hamami

Türk Hamamı Faydaları Nelerdir?

  • Türk hamamı içerisinde uzun süreler rahatlıkla oturabileceğiniz gibi sıcak nemli ve Ferah ortamda kaslarınız gevşeyecek ve cildiniz yumuşayacaktır.
  • Ruh ve beden sağlığı açısından pek çok olumlu etkisinin görüldüğü kanıtlanmış türk hamam terapileri esnasında kese ve köpük hizmeti alarak cildinizi derinlemesine temizler ettirebilir ve aynı zamanda çeşitli cilt rahatsızlıklarının önüne geçebilirsiniz.
  • Vücudumuzda sabit kalmaktan dolayı meydana gelen kireçlenme kas kasılmaları ve benzeri sertlikler bir ya da iki saat içerisinde bulunacağınız türk hamam  terapileri odalarında kaslarınızı gevşetin bilir cildinizi dinlendirebilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
  • Cilt bakımı omurga sağlığı ve hijyen sebebiyle son derece kullanışlı türk hamam terapileri sayesinde daha huzurlu dingin ve rahat hissedebilirsiniz.

    v

    turkish bath

Hamam Kese, Köpük Uygulaması Hakkında Bilgi

Tarihi antik Romalılar dönemine kadar uzanan türk hamam terapileri kültürüne, Pompeii şehrinde yapılan kazılar sonucu rastlanılmıştır. Bu kültürde halkın temizlik ve eğlence amaçlı kullandıkları türk hamam terapileri odalarından genellikle sıradan halk faydalanmıştır. Dönemin asillerin yaşadığı Saraylar da kendilerine ait olarak bulunan Hamamları sebebiyle genellikle halkın faydalandığı bu büyük odalar mermer dokulardan oluşmuştur.

Odaların ortasında bulunan ve külhan ismi verilen mermer Yapı üzerinde kişiler uzanarak tellak adı verilen terapistler tarafından kese ve köpük uygulaması hizmeti almaktadırlar. Uygulama esnasında şikayetçi oldukları bölgelere ya da temizlenmesini istedikleri bel boyun Sırt ve benzeri bölgelere kese köpük hizmeti alarak derinlemesine temizlik gerçekleştirilmektedir. Ruh ve beden sağlığı açısından pek çok faydası bulunan türk hamam terapileri ile kişiler kendilerini daha dingin temiz ve rahatlamış hissetmektedir.

Kese ve köpük işlemleri sırasında uygulama yapılan terapistin el hareketleri oldukça önemlidir. Seans öncesi ve sonrası alınan detaylı titiz ve profesyonel hijyen kuralları ile gerçekleştirilen bu uygulamalarda kişiye özel keseler kullanılmaktadır.

Günümüzde pek çok kişinin faydalandığı kese köpük hizmetinde ölü derinin yenilenmesi ve vücuttan atılması gerçekleştirilerek hücre yenilenmesine katkıda bulunulmaktadır. Türk Hamam terapileri içerisinde bulunan yüksek orandaki nem sayesinde daha kolay şekilde temizlenmektedir ve bakım yapılmaktadır.

Kese ve köpük işlemleri cildin güzelleşmesi sağlayacağı katkıların yanı sıra gözeneklerin açılması ve derinin temizlenmesi nedeniyle son derece faydalıdır. Cildin nemlenmesi ve yumuşaması maksadıyla gerçekleştirilen kese köpük uygulamaları Türk hamamının vazgeçilmez geleneğidir. Saatler içerisinde rahatsız olmadan alacağınız bu hizmetlerden yüksek verim almak amacıyla zihninizi boşaltmalı ve kendinizi su ile birlikte gelen ferahlığa bırakmalısınız. Odalar içerisinde bulunan mermer yapılar üzerinde kaymamak için mutlaka doğru terlik seçimi yapılmalı ve hijyen kurallarına son derece dikkat edilmelidir.

Bir diğer hizmetimiz hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. https://www.premiummasaj.com/sauna-nedir/